Aug 242016
 

We’re back in our normal weekly grocery shopping routine, but what’s not back to normal is our budget. We’re still spending more than we used to on 0ur groceries, but it’s not that the prices have increased.

 

ALDI eggs

ALDI Deals:

1 gallon ALDI Milk $2.29

1/2 gallon ALDI Organic Milk $2.95

Deli Cheese $1.79

2 x Large Dozen Eggs @ $0.89 each

Seedless Watermelon $2.79

2 lbs of Red Grapes $0.89

Strawberries $2.29

Blackberries $1.69

2 lbs of Organic Bananas $1.39

4 pack of Organic Avocados $3.69

Organic Grape Tomatoes $1.99

10 lb Russet Potatoes $3.79

3 x 4 Packs of Corn @ $1.79

Lettuce $1.29

2 x Baby Bella Mushrooms @ $0.89

Eggplant $1.29

2 lbs Yellow Onions $1.89

Super Grain Rice Mix $2.49

Basmati Rice $2.79

Quick Oats $2.39

2 x Instant Oatmeal @ $1.49 each

Dill Pickles $1.79

Pancake Syrup $1.29

Fig Bars $0.98

Vinaigrette Garlic Dressing $1.99

Applesauce Cups $1.49

Bread on clearance at $0.20

2 x Hot Dog Bread on clearance at $0.15 each

2 x Buns on clearance at $0.15 each

Family Pack of Chicken $5.35

Chicken Drumsticks $3.22

 

 

Total out of pocket $68.28

Total saved $58

 

We submitted the ALDI receipt to Checkout 51 and to Receipt Hog to earn rewards – you can too. Download the receipt hog app here on your phone, and enter code: yah54683 to get extra spins at the Hog Slots and earn more rewards. We also earned points toward gift cards with the ShopKick App and the Checkpoints App please use our referral code jrfrugalmom when you sign up at Checkpoints.

  2 Responses to “1 Gallon ALDI Milk $2.29 + More Great Prices”

  1. Those are great prices for some of those foods! I wish I had an ALDI closer to my home!

  2. I have an ALDI right around the corner from me. Their prices on dairy and canned goods are very reasonable.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)